דפיברילטור, היתרונות, החסרונות וכל מה שביניהם

דפיברילטור, היתרונות, החסרונות וכל מה שביניהם

העולם המערבי הביא איתו לעולם מגוון רחב של חידושים, עדכונים והמצאות. יחד עם זאת גם את הצורך לאותם פתרונות. אחד מהצרכים המובילים הוא פתרון לגורם המוות המוביל שהוא "אוטם שריר הלב" המוכר יותר בשמו העממי – "התקף לב".

אמנם יש לא מעת גורמים נוספים סיבתיים אך בפועל מחלות לב וכלי דם כמו יתר לחץ דם שהסברה הכוללת היא שאורך החיים המהיר, הלחוץ בתוספת מאכלים תעשייתיים מביאים את כלל האוכלוסייה במוקדם או במאוחר למצוא את עצמם בבעיית לב כזו או אחרת. לא אחת אנו שומעים על פריצות מרחיקות לכת בעולם הרפואה ובהקשר למניעת מחלות לב כמו היפוכי קצב, צנתורים, השתלות וכדומה. המצאת הדפיברילטור הביאה לשינוי משמעותי בכל הקשור למתן עזרה ראשונה כאשר יש הפרעת קצב שלרוב היא הראשונה להופיע לפני התקפת לב. נכון שהחייאה בסיסית חשובה ביותר אולם משיר הדפיברילטור הביא לשינוי משמעותי באחוזי השרידות לאחר פרפור חדרי הלב.

היום מבינים ומכירים בצורך בדפיברילטור

מכשיר דפיברילטור חשמלי הינו אחד מההמצאות החשובות ביותר וכיום יש מכשירי דפיברילטור אוטומטיים למחצה ואוטומטיים. עד לפני כ 15 שנים השימוש בדפיברילטור היה בעיקר בבתי חולים וניידות טיפול נמרץ  אולם כפי שציינו ההתקדמות וההתפתחות של העולם המערבי הביאו לכך שכיום על פי חוק מוצבים במקומות ציבוריים ( מעל 500 בני אדם ), במטוסים, ניידות משטרה, ניידות כיבוי אש, כלי שייט ומבנים ציבוריים. בישראל החוק קובע כי יוצב מכשיר דפיברילטור במקומות ציבוריים בהם יש ברגע נתון 500 איש ומעלה ובמבנים ציבוריים כמו משרדי ממשלה וכדומה. השכיחות של מכשירי הדפיברילטור נובעת מהעובדה שמכשירים אלו חצי אוטומטיים כלומר ההפעלה שלהם ניתנת לביצוע על ידי כל אדם שעבר הכשרה פשוטה בת שעתיים שאליה מתלוות הוראות קוליות. יש ביטחון מלא בשימוש במכשירי דפיברילטור מכיוון שהם לא יופעלו כל עוד לא זוהתה הפרעת קצב קטלנית.

עד כמה שימוש בדפיברילטור בעל משמעות?

כאמור השכיחות של מחלות לב וכלי דם בעולם המערבי הם גורמי המוות המובילים בעולם ועל כן הדרך להתמודדות או מניעה היא על ידי מתן עזרה מידית לחולה, פרפור חדרים ובעיות קצב ניתנות לפתרון על ידי ניידת טיפול נמרץ שבידה מכשיר דפיברילטור אולם הזמן שעובר הינו קריטי וכל דקת עיקוב במתן עזרה הינו בעל משמעות הרת גורל עיקוב בקבלת העזרה עלול להביא לנזק מוחי ואף למוות. יש חשיבות רבה להימצאות דפיברילטור באזור וחשובה עוד יותר היא היכולת להשתמש בהם, נכון שעיסוי לב הינו פתרון אך לא תמיד ולא כל אחד יודע לעשות זאת כראוי. בישראל להבדיל ממדינות אחרות יש תודעה גבוהה ביותר למתן עזרה לזולת ועל כן החשיבות בידיעה בסיסית להפעלת מכשיר דפיברילטור או לפחות במתן עזרה ראשונה בסיסית.

המאמר נכתב על ידי שוורץ שלומי

כותב מאמר אינו רופא והמידע המובא כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לטיפול רפואי