דף הבית מה זה קוצב לב דפיברילטור?

מה זה קוצב לב דפיברילטור?

הכירו את הדפיברילטור, קוצב לב משוכלל ויותר מכך

אחת מהגורמים למוות השכיחים יותר בעולם הוא מוות עקב הפרעת קצב בחדרי הלב. הפרעות קצב אלו נגרמות מסיבות שונות כאשר אצל הסובלים מאי ספיקת לב הסיכוי למוות עקב הפרעת קצב גבוהה יותר. המענה המידי להפרעות קצב אלו שיכול להפוך את המצב מקריטי לשפיר הוא קוצב לב דפיברילטור. למעשה דפיברילטור הינו קוצב לב משוכלל שמטפל במקרים של האצת דופק. למי שאינו יודע דופק מואץ עלול ליצור דום לב ולמוות.

יש סיבות רבות נוספות שגורמות או עלולות לגרום לאי סדר בפעילות הלבבית. חלקן יהיו עקב היסטוריית מחלות לב חלקן יהיו תורשתיות אך יחד עם זאת יש לא מעט מקרים בהם אנשים בריאים לחלוטין עלולים להיתקף בפתאומיות בקצב לב מואץ, פרפור חדרים ולמוות בטרם עת. על כן הפתרון של קוצב לב דפיברילטור הינו בלתי נמנע עד כדי הפיכת מצב של מוות בטוח לחיים.

 

עיקרון הפעולה של הדפיברילטור

קוצב לב דפיברילטור האוטומטי המושתל הראשון פותח בשנות השמונים על ידי קרדיולוג בשם מישל מיירובסקי, ישראלי. כאמור הפרעת קצב עלולה לגרום למוות, למעשה ב 95 אחוז מהמקרים בו חולה נתקף בפרפור חדרים ואינו מקבל טיפול מיידי על ידי קוצב לב דפיברילטור התוצאה היא מוות.

פרפור חדרים, זה מצב שבו חדרי הלב מקבלים אותות חשמליים שגויים, לא סדירים ובקצבים גבוהים, המצב הזה מביא להפסקת פעילות הלב באופן כמעט מיידי. על כן הפתרון היחידי למצב זה הוא שימוש במכות חשמל הניתנות על ידי קוצב לב דפיברילטור. יש מגוון של פתרונות לחולים כרוניים באי סדירות של פעילות הלב כאשר הנפוצה יותר מביניהם היא החדרת קוצב לב דפיברילטור תת עורי.

במקרה חירום כאשר אדם לוקה בדום לב ( חשוב לציין כי דום לב אינו התקף לב, אלו 2 מחלות שונות לגמרי, תקף לב נובע מבעיות בכלי דם ואילו דום לב נגרם עקב אי סדירות חשמלית. ). כאשר מטפלים בדפיברילטור מצמידים 2 אלקטרודות לחזה של החולה ומכת חשמל רגעית יוצרת מעין איפוס ללב, הלב למעשה מפסיק לפעום לשבריר שנייה ומתחיל מחדש לפעום בקצב נורמלי.

 

מהו קוצב לב דפיברילטור ומי צריך אותו?

קוצב לב דפיברילטור הינו מכשיר משוכלל המושתל בחולי לב תחת העור, ממנו יוצאות 2 אלקטרודות המחוברות ללב. המכשיר עוזר לנתר ולפקח על קצב הלב, על ידי מעקב צמוד וקבוע קוצב הלב מאתר הפרעות בקצב ובמקרה הצורך מופק "שוק חשמלי" שמאפס את פעילות הלב ומחזיר אותה לסדרה. במקרים מסוימים בהם יש בעיית קצב אך מצבו הרפואי של החולה תקין / יציב המכשיר מייצב את הפעילות על ידי "טיפול שקט" שמחזיר את הקצב לסדרו תוך מספר שניות. החולה לרוב אינו חש בכך. לחולים כרוניים מומלצת השתלת קוצב תת עורי. ההשתלה יחסית פשוטה למדי ואורכת כ שעתיים, לרוב המטופלים חוזרים לביתם כ 24 שעות לאחר ביצוע השתלת קוצב לב דפיברילטור.

 

חברת "שניר אבטחה ורפואה" מתמחה בשיווק ומכירת קוצב לב דפיברילטור מסוגים שונים ומהמותגים המובילים בעולם. אתם מוזמנים ליצור קשר איתנו לקבלת מידע וייעוץ מקצועי בכל הקשור לנושא.