דף הבית מזרק אפיפן – EPIPEN

מזרק אפיפן – EPIPEN

מזרק אפיפן – EPIPEN  מיועד לטיפול במצב חירום מסכן חיים – אנאפילקסיס.

אנאפילקסיס ידוע גם כ "רגישות יתר" , אלרגיה חריפה, והתוצאה היא בעצם "שוק-אנאפילקטי".

רוב האנשים נתקלו לפחות פעם אחת בחייהם בצמח/אוכל/חומר מסוים אשר גרם להם ל "אלרגיה" ,

האלרגיה נובעת כתוצאה מכניסת חומר "זר" לגוף (כך לפחות על פי אותו גוף ספציפי)

לדוגמא: עקיצת דבורה, אכילת אגוזים/בוטנים ועוד..  ולכן הגוף ילחם בו בדרכים שונות.

אלרגיה קלה באה  לידי ביטוי בדרך כלל בגרד מקומי קל, אדמומיות ופריחה מקומית, ובצקת קלה.

למוצרי עזרה ראשונה נוספים >>

כאשר אנו מדברים על "אנאפילקסיס" מדובר בתגובת אלרגית חריפה ביותר, במצב זה מופרש בגוף

כמות מוגברת של "היסטמין" ,  ההיסטמין גורם למגוון פעולות הקשורות במערכת החיסון שלנו ומעודדות "לחימה" טובה יותר של התאים הלבנים בגורם הזר אשר חדר לגוף.

בין השאר ההיסטמין עושה את 2 הפעולות הבאות:

  • כיווץ סימפונות = קושי נשימתי.
  • הרחבת כלי דם = ירידה בלחץ הדם, והתפתחות בצקות בכל הגוף.

צריך לזכור שהחלק המסוכן ביותר (ואף מוגדר כגורם המוות העיקרי ב "אנאפילקסיס")  מהפעולות הנ"ל – הינו תהליך התפתחות הבצקות באזור הפנים והצוואר –  דבר אשר יוביל לחסימת נתיב האוויר באופן חלקי או מלא.

סימנים להתפתחות "אנאפילקסיס" :

אדמומיות וגרד באזור הצוואר והפנים, תלונה על  "לשון כבדה" ו "פה מלא", ריור,  שיעול וצרידות, התנפחות של הצוואר והפנים, קושי נשימתי, ירידה ברמת ההכרה.

אדם הידוע כ"רגיש" צריך לקחת איתו באופן תמידי את מזרק ה אפיפן EPIPEN – , המזרק מכיל חומר הקרוי "אפינפרין" אשר מהווה אנטגוניסט – פיזיולוגי להיסטמין.

ובפשטות: האפינפרין ירחיב את סימפונות ויכווץ את כלי הדם – פעולות הפוכות מההיסטמין.

לרוב.. ההשפעה של הזרקת אפיפן באה לידי ביטוי תוך 5-7 דקות  ואנו נראה הקלה משמעותית בתסמינים. חשוב לזכור כי אף על פי כן עדיין יש צורך להתפנות לחדר מיון בעזרת אמבולנס לצורך המשך טיפול והשגחה.

המזרק הינו פתרון מידי למצב חירום מסוג אנאפילקסיס אך ברוב המקרים ינתן טיפול נוסף הנמשכי על ידי צוות טיפול נמרץ/חדר מיון.

המזרק מגיע בהתאמה למבוגרים ולילדים.

השימוש במזרק מיועד לאנשים הידועים כ"רגישים" וזאת בהתאם להנחיית הרופא המטפל.

במידה ויש מזרק אפיפן בנמצא ואדם כלשהו מפתח "אנאפילקסיס" אין להשתמש במזרק אלא אם קיבלת הוראה טלפונית ממוקד חירום רפואי/הנחיית רופא טלפונית.

הוראות השימוש במזרק מופיעות על המזרק עצמו.

לאחר השימוש במזרק יש לשמור אותו ולהגיש לצוות המטפל, כמו כן יש לעקוב אחר שיפור/שינוי במצב המטופל לאחר ההזרקה ולדווח לצוות הרפואי.

מזרק אפיפן

בתקופה שבה הבטיחות והמוכנות הן מעל הכל, הציוד הרפואי הנכון ואמצעי האבטחה יכולים לעשות את כל ההבדל. כאשר מדובר בקבוצות של בתי ספר, גני ילדים, תנועות נוער, מתנסים וקבוצות שונות בהן רווחת הפרט היא בראש סדר העדיפויות, חשוב להיערך בהתאם ולהיות מוכנים לכל תרחיש. מזרק אפיפן הוא אחד האמצעים החשובים ביותר שיש לשאת בטיולים כאלה, אמצעי שיכול להציל חיים. בין אם מדובר במקרה של אלרגיות, מצב חירום בריאותי בלתי צפוי או מצב קריטי אחר, מזרק האפיפן הוא חלק מרשימה ארוכה של ציוד שאסור לוותר עליו.

מה זה מזרק אפיפן?

מזרק אפיפן הוא מכשיר רפואי שנועד לספק מינון מדויק של אפינפרין (אדרנלין) במצבי חירום. אפינפרין הוא הורמון שיכול להפוך במהירות את התגובה האלרגית הקשה, המכונה גם אנפילקסיס, לכזו שאיננה מסכנת חיים עוד. מזרק האפיפן מגיע בדרך כלל בצורה ידידותית למשתמש, ניידת, המאפשרת לאנשים לתת אפינפרין במהירות כאשר הם מתמודדים עם תגובה אלרגית, אשר יכולה לכלול תסמינים כמו נפיחות של הפנים והגרון, קשיי נשימה וירידה פתאומית בלחץ הדם. תגובה מיידית זו של הזרקת החומר חיונית בשעת חירום, שכן היא עוזרת למנוע סיבוכים נוספים ולקנות זמן יקר עד להגעת סיוע רפואי מקצועי.

מתי משתמשים במזרק אפיפן?

מזרק האפיפן משמש בעיקר כדי לנטרל תגובות אלרגיות קשות, המופעלות על ידי גורמים כגון מזונות מסוימים, עקיצות חרקים, תרופות או חשיפה ללטקס. תגובות אלו נפוצות במיוחד בקרב אנשים עם אלרגיות חמורות ידועות, הנדרשים לשאת איתם מזרק אפיפן בכל עת כדי להבטיח שהם מוכנים לכל אפיזודה אלרגית בלתי צפויה. במקרים בהם מישהו חווה אנפילקסיס, הזרקה מהירה של אפינפרין דרך מזרק האפיפן יכולה לשלוט בסיפטומים ולייצב את האדם עד שיוכל לקבל טיפול רפואי מקיף. בשל היכולות שלו להציל חיים, מזרק האפיפן נחשב לכלי חיוני הן לאנשים עם אלרגיות והן לארגונים הפונים לקבוצות, בתי ספר או תנועות נוער, כדוגמת כאלה המציעים שירותי אבטחה ורפואה במסגרת טיולים, למשל. המזרק מספק שקט נפשי ואפשרות לתגובה מהירה כאשר כל שנייה חשובה.

האם כל אחד יכול להזריק במזרק אפיפן?

השימוש במזרק אפיפן צריך להיעשות על ידי אנשים שיודעים כיצד להתנהל איתו נכון. אמנם מדובר במכשיר ידידותי למשתמש המיועד לשימוש מהיר ופשוט, אך הוא לא נועד לשימוש של כל אחד. במצב אידיאלי, אנשים שנדרשים להחזיק מזרק אפיפן עקב אלרגיה חמורה ידועה או היסטוריה של אנפילקסיס, שממנה הם סובלים, צריכים להיות אלה שמשתמשים בו. אנשים אלה צריכים לקבל הדרכה מתאימה מספקי שירותי הבריאות שלהם כדי לוודא שהם מבינים כיצד להשתמש במזרק ביעילות במצב חירום. הכשרה זו כוללת מידע על מתי וכיצד לתת את האפינפרין, בדרך כלל באמצעות תקיעת המזרק במהירות בירך. אולם במצבים פתאומיים, אנשים הסובלים מכך שנתקפים בתגובה אלרגית חריפה ולא יודעים כיצד להגיב, יש צורך בגורם בעל הכשרה מתאימה שיבצע את הזריקה.

פתרון זמני עד לקבלת מענה מתאים

חשוב לזכור כי מזרק אפיפן אינו תחליף לטיפול רפואי מקצועי. אפילו בשימוש מתאים, הוא נועד לייצב את האדם במהלך תגובה אלרגית, לא לספק מענה טיפולי מקיף ומלא. לכן, לאחר מתן אפינפרין, חיוני לפנות לטיפול רפואי מיידי, שכן יש צורך בטיפול ובניטור נוסף. ההבנה מתי וכיצד להשתמש במזרק אפיפן היא חיונית, ואנשים הנושאים אותו צריכים להבטיח שהם והסובבים אותם יודעים מה לעשות במקרה חירום אלרגי.

באילו נסיבות משתמשים במזרק אפיפן?

נשיאת מזרק אפיפן הכרחית במספר מצבים, במיוחד עבור אנשים שיש להם אלרגיה חמורה ידועה או שחוו אנפילקסיס בעבר. אנפילקסיס היא תגובה אלרגית חמורה שעלולה להתרחש במהירות ולהוביל לתסמינים מסכני חיים. במקרים אלה, מזרק אפיפן בהישג יד הוא חיוני, שכן הוא נועד לספק הקלה מהירה על ידי מתן מנה של אפינפרין, אשר יכול לעזור להפוך את ההשפעות המסוכנות של אנפילקסיס. אלו הסובלים מאלרגיות למזונות, עקיצות חרקים, תרופות או אלרגנים אחרים צריכים תמיד לשאת מזרק אפיפן, מכיוון שהסיכון שלהם להיתקל באלרגנים אלה גבוה יותר.

מתי חשוב לשאת את המזרק?

חשוב גם לשאת מזרק אפיפן במהלך פעילויות או מצבים שבהם חשיפה לאלרגנים היא בסבירות גבוהה יותר או בכל מצב בו קבוצה של אנשים מתאגדת למסע משותף. לדוגמה, אנשים עם אלרגיות חמורות למזון צריכים להיות עם זה בהישג יד כשהם אוכלים בחוץ, שכן אפילו מגע מקרי עם אלרגן עלול להוביל לתגובה אלרגית. יתר על כן, אנשים המשתתפים בפעילויות שונות בחוץ, שבהן יתכנו מפגשים עם חרקים עוקצים, צריכים לשאת מזרק אפיפן כדי לנטרל תגובות אלרגיות אפשריות. באופן כללי, ההחלטה לשאת מזרק אפיפן צריכה להיות מונחית על ידי המלצות של ספק שירותי בריאות וגורמי סיכון אינדיבידואליים, שכן המטרה היא להבטיח את בטיחותם ורווחתם של אנשים שעלולים להתמודד עם תגובה אלרגית חמורה.

זקוקים לשירותי רפואה שילוו אתכם ואת הקבוצה שלכם בזמן טיול או יום כיף?

שניר אבטחה ורפואה, המציעה שירותי אבטחת טיולים ושירותים רפואיים, היא הכתובת הנכונה עבורכם. החברה בעלת כל האישורים הנדרשים לשירותים אלה וצוות של פרמדיקים, בעלי כל ההסמכות הנדרשות והציוד שאותו חשוב לשאת כשמטיילים מחוץ לבית במסגרת קבוצתית, לרבות מזרק אפיפן. לפרטים נוספים ומענה לכל שאלה, צרו אתנו קשר בטלפון 08-6754777. נשמח לעמוד לרשותכם.